Z celkem pěti fungujících prodejen s produkty českých řemeslníků byli nuceni dvě zavřít, se třemi přežívají a doufají, že přijde pomoc, která je zachrání před fatálními následky pandemie COVID-19. Přijde pomoc, která by vrátila obchody z centra města zpátky do hry?

Příběh kreativního obchodu českého řemesla – LOCAL ARTISTS začal v roce 2015, kdy se dva společníci rozhodli přispět ke změně vzhledu centra Prahy a nabídnout turistům daleko více než laciné cetky s nápisem Praha. Investovali svůj čas a peníze do konceptu, který se v průběhu času osvědčil. Rozrostli se na celkem 5 prodejen v samém centru Prahy i na Pražském hradě: v ulicích Karlova, Melantrichova, Karmelitská, Zlatá ulička a Nerudova.

Obchody nabízejí kvalitní řemeslnou práci v podobě zajímavých výrobků v krásném designovém prostředí a příjemné atmosféře. V nabídce jsou keramické výrobky, ručně vyráběné hračky, kožené výrobky, kovodělné zboží a další sortiment. Dodavateli zboží jsou většinou menší soukromí výrobci, kteří mnohdy staví na rodinné tradici a pro něž jsou LOCAL ARTISTS hlavními odběrateli. Pro mnohé dodavatele znamenalo toto obchodní spojení návrat a oživení vlastního podnikání a výroby.

Tak jako většina prodejen v centru města jsou tyto řemeslné prodejny závislé na poptávce turistů.  Kvůli pandemii Covid-19 a následné karanténě utrpěly prodejny smrtelný zásah v podobě poklesu tržeb, u některých až o 90 %. V době samotné karantény nebyly tržby samozřejmě žádné. Následkem této situace došlo k řetězení dalších souvisejících událostí: propouštění zaměstnanců, uzavření některých prodejen (Zlatá ulička a Nerudova) a ohrožení existence navázaných dodavatelů. Pro některé dodavatele je situace tak fatální, že pokud se „něco“ nestane do konce roku, budou muset svou výrobu ukončit – jako například pan Štěpánek, vlastník keramické dílny KERAT.

Současná situace je stále neúnosná, veškeré náklady se doposud hradily z peněz určených na další rozvoj, nyní už dotují oba společníci provoz z vlastních úspor s využitím významné podpory státu, avšak bez další pomoci státu dále nepřežijí. Nedostatek turistů se samozřejmě projevil u všech podobných subjektů, které jsou závislé na turistickém ruchu.

„Vypadlo to, že krizi způsobeno pandemií COVID-19 překonáme, od začátku července jsme zaznamenávali velmi pozvolný nárůst tržeb. Teď ale s vyhlášením rizikových oblastí a dalším omezením cestování vše opět spadlo na minimum,“ říká Martin Hřebout, jeden z majitelů obchodů LOCAL ARTISTS. „Snažíme se ze všech sil přizpůsobit se situaci a nemáme pocit ublížení či poškození – všichni dělali maximum – ani stát ani pronajímatelé nás v tom nenechali, ale stále to není na to, abychom podnikání za současných podmínek udrželi,“ dodává.

Se svým společníkem dokonce vymýšleli různé úpravy a změny, ale nakonec zjistili, že koncept je během uplynulých let dokonale vyladěn právě pro turisty. Jeho zásadní změna by znamenala začít od nuly zcela nový byznys pro jinou cílovou skupinu. A tak s dlouhou otvírací dobou do 23:15 doufají, že se situace změní a věří v podporu, která, když přijde v krátké době, je udrží nad vodou.

Když procházíte centrem, už teď vidíte některé prostory, které jsou prázdné, špinavé a kazí celkový dojem z centra města. A mohlo by být ještě hůř. Výpadek subjektů, které mají přidanou hodnotu pro město, ovlivní i město samotné. Pokles vizuální kvality je jen jeden z aspektů, kterými se nedostatek turistů projeví. Další důsledek bude zvýšení nezaměstnanosti nejen díky propuštěným zaměstnancům z prodejen, ale v rámci celého řetězce: všemi prodejnami či restauracemi, které staví na turistech počínaje a dodavatelskými řetězci konče. Volné prostory budou chátrat nebo budou obsazovány subjekty s minimální investiční náročností. Zlepšení nejen vizuální kvality centra naší metropole, které pozvolna započalo před krizí, definitivně skončí, protože každý kvalitní projekt je spojen s nemalými investicemi, které nikdo za současné situace nebude ochoten činit. V neposlední řadě je dalším ekonomickým důsledkem samozřejmě pokles odvodů daní. „Nikdy jsme nikoho o nic nežádali, platíme daně, všechny odvody… ale teď opravdu potřebujeme pomocnou ruku. Jinak to bude znamenat konec nejen pro nás, ale i pro další subjekty, které přispívaly k lepšímu vzhledu centra,“ říká Tomáš Krajíček, druhý z majitelů obchodu.

Věnujte prosím zvýšenou pozornost našemu prohlášení k uváděným informacím, které je dostupné zde.